Поміняв паспорт…

Цифрова недотрансформованість суспільства: між бюрократією і людяністю

У мене та дружини закінчився термін закордонних паспортів. Потрібно замовити нові. З’ясували через свого цифрового друга – розумного помічника (штучний інтелект – ChatGPT), що нічого складного немає. Ага. Не такий він уже й розумний. Був би розумний, та ще й українцем, такого б не радив. Далі опишу етапи нашого «ходіння» в тому напрямі, в якому він нас послав…

Етап 1. Спокійний.

Щоб обміняти паспорти, записалися онлайн до відділення Державної міграційної служби в місті Черкаси. Прийшли на обрану годину. Черги немає. Я йду перший. Молоденька жіночка-інспектор усміхається. Подаю документи. Побачила мій український паспорт і змінюється в обличчі. Не хоче приймати документи. Бо український паспорт дуже зношений (і це правда). Що робити? – «Йдіть до начальниці». Знайшов кабінет. Черги немає. Заходжу. Привітна молода жіночка. Красива. Я зляканий. Вони заспокоїла – «Міняйте український». Йду в напрямі, куди вона мене послала. А саме – до терміналу. Оплачую. Повертаюся до свого інспектора. Дорогою зустрічаю дружину. Її теж послали. В тому ж напрямку. Хоча в неї паспорт, як на мене, в нормальному вигляді. Вона ж у відрядження, на відміну від мене, не їздила.

Дуже швидко все оформлюється. Відбитки пальців, фотографування, підписи під анкетами. Все Ок! Отримую дату, коли можна вже буде забрати документи. Взагалі сподобалося. Без черг, з доброзичливістю працівниць. І з вирішеним питанням.

Етап 2. Радісний.

Із невеликим запізненням по відношенню до вказаної дати прийшли. І знову без черги отримали ID-картки (взамін українських паспортів) і закордонні паспорти. Забув сказати. У додатку Дія ID-картка з’явилася набагато раніше вказаної дати. Порадів за цей додаток. Гарно працює. А от закордонний паспорт теж автоматично підтягнувся, але вже після того, як ми його отримали. У своїй останній книзі «Китай. За обрієм Україна» я написав, що Дія – це український суперпродукт. І ця думка в мене тільки підсилилася.

Етап 3. Наївний.

Я думав, якщо ID-картка автоматично підтягнулася в «Дію», то так само автоматично підтягнеться і в Пенсійний фонд. Через якийсь час відкриваю особистий кабінет. І неприємно дивуюся. Паспорт старий. Не дуже хочеться, щоб через розбіжності в документах не прийшла пенсія. Хто допоможе? Звичайно, мій друг ChatGPT. Каже: «Увійди до свого онлайн-кабінету, подай заявку, прикріпи паспорт». Зайшов. Такої в переліку заявок не значиться. Не знаю, чи вміє дивуватися ChatGPT, але знаю, що він точно вміє давати нездійснені поради. За його наступною порадою написав звернення, прикріпив скан ID-картки, відправив. Тепер періодично перевіряю в особистому кабінеті, чи замінили паспорт на ID-картку. Слідкую. В кабінеті з’являється інформація: моє питання розглянуто, відповідь підготовлено. Перевіряю знову – інформацію про паспорт не оновили. Що ж це таке? Через деякий час отримую лист. Не електронний – справжній. Товстелезний. Із Пенсійного фонду. Відкриваю. Чимало роздрукованих листків. Ого! Стало шкода паперу. Читаю. Виділяю головне: «Вам потрібно особисто прийти до відділення Пенсійного фонду». І ще багато сторінок форм, які я маю заповнити. Нічого собі цифрова трансформація країни?! У додатку Дія ID-картка підтягується автоматично. У базі даних Пенсійного фонду – ні. Нічого не поробиш. Треба йти. Особисто.

Етап 4. Страшний.

Прийшли з дружиною у відділення Пенсійного фонду у Києві (не напишу до якого, щоб керівникам інших відділень не було образливо, що це сталося не у них). Підійшли до реєстратури. Уважна й швидка працівниця запитала, з якого питання. Ми відповіли.

– А довідку про прописку взяли?

Ми – у ступорі. Ні, не знали.

– Нічого страшного. У вас же є Дія? Отримайте довідку, і коли зайдете до інспектора, вона дасть електронну пошту – перешлете.

Взяли номер електронної черги. Поки чекали – отримали довідку, завантажили. Залишилось тільки набрати адресата.

Чекали хвилин сорок. Моя черга. Заходжу в зал. Близько десяти місць. Всім керує та сама працівниця, що була в реєстратурі. Але, що це? Сирена. Повітряна тривога. Усіх просять вийти із зали й перейти в укриття. От не повезло. Клятий агресор. Йдемо на вулицю. Чекаємо. Виходить менеджер і повідомляє: після відбою нових записів не буде (було близько 15:30). Нас це не хвилює. Ми вже в черзі. Перші.

Хвилин через двадцять – відбій повітряної тривоги. Недовго. Заходимо назад. Відразу йду в зал. Розпорядником вже інша, молода дівчина. Направляє до інспектора. Підхожу. Сідаю. Передаю ID-картку.

– Довідку про прописку.

– Вона в телефоні. Дайте пошту – перешлю.

– Е, ні. Не можна. У нас немає пошти.

Я здивований. Кажу, що в реєстратурі мені пояснили інакше. Інспектор іде до розпорядниці. Повертається:

– Начальниця сказала – не можна. Пошти немає.

– Добре. Давайте на Viber, або будь-який інший додаток.

– Немає.

Йду до начальниці, висловлюю своє обурення такою цифровою трансформацією (технології змінюються, а свідомість ні). Виходжу. Дружини немає. Повертаюся в зал. Бачу – дружина біля іншого інспектора. Підходжу:

– Пішли звідси.

– Зачекай. Вона шукає варіант.

Дивлюся, не молода але симпатична інспектор справді щось робить в комп’ютері. А тоді так ніяково каже

– Я б зробила. Але в мене будуть неприємності…

І дивиться в бік начальниці.

Та, тут як тут:

– У нас не працює інтернет.

Каже так, щоб почув весь зал. І тоді я теж голосно відповів:

– Тепер я бачу як тут у вас знущаються з людей.

Я мав на увазі не тільки себе. За той час, що ми були у відділенні я почув скільки «тихих» і не дуже тихих слів від людей…Страшно.

Етап 5. Успішний.

Наступного дня прийшли з дружиною у відділення Пенсійного фонду у Черкасах. Так само – реєстратура. Молода працівниця детально пояснює: потрібно зайти до двох кабінетів. Тому беріть два номерки. Взяли. І тут – неприємний сюрприз. Незважаючи на номерки, перед кабінетами – жива черга. Займаємо чергу до обох кабінетів. До кабінету №1 черга невелика – троє людей. До кабінету №2 – близько десяти.

Я потрапляю в кабінет №1 досить швидко. Уже з надрукованою довідкою про прописку. Інспектор бере ID-картку і довідку – і… увага: сканує довідку та повертає мені. Тобто, Пенсійному фонду потрібна не паперова довідка, а її цифрова копія?! Тоді чому в Києві відмовилися прийняти її одразу? Оце вам і цифрова трансформація по українськи. Просто немає слів. Інспектор хвилин десять працює за комп’ютером. Друкує документ із соціального страхування. Підписую. Нагадує, що потрібно ще зайти до кабінету №2. Знаю. Дякую. Виходжу. А дружина вже теж усе зробила. Каже: щойно я зайшов, інша інспекторка запропонувала перейти до кабінету №6 – там нікого. Оформили швидко.

Хвилин через двадцять підходить моя черга вже до кабінету №2. Усе чітко, швидко, без проблем. І все було б добре, якби не розмови в чергах. Майже всі історії – про негаразди: люди приходять по кілька разів, висиджують в чергах, скаржаться на малі пенсії, на відсутність стажу через неофіційне працевлаштування. Найбільше вразила історія військовослужбовця. Має інвалідність (поранення в бойових діях). Хоче перевести пенсію з цивільної на військову. Потрібні підписи на документах. Відсидів чергу. Зайшов і вийшов. Не надійшла довідка з медичного закладу у Смілі, де він проходив МСЕК два тижні тому. А стара довідка (торішня) вже не діє. Поїхав на автовокзал – їхати до Сміли, брати довідку самому. І знову (можливо, не один раз) повертатися до Пенсійного фонду. Військовий. Поранений. Комісований. Дуже страшно!

Роздуми.

Наступного дня перевірив особистий кабінет Пенсійного фонду. ID-картку зафіксовано. Але… Скільки людей з інвалідністю, людей на візках, тих, кого привели супроводжуючі, бо самі вже ледве ходять, я бачив у відділеннях Пенсійного фонду. Та й зрештою, туди приходять не юнаки і дівчата. І коли у свідомості працівників: «якщо можна відмовити – відмовити, нехай прийдуть ще раз», без думки про людину, без бажання піти назустріч, зробити маленьке добро, – тоді де та Україна, про яку мріяв Тарас Шевченко:

«…А у селах у веселих

І люди веселі…».

Де?

А той випадок із військовим… Скільки їх ще прийде до Пенсійного фонду? Скільки тих, хто захищав і захищає Україну будуть оббивати пороги різних кабінетів. І зустрічатимуть начальників чи начальниць на кшталт тієї, яку ми побачили у київському відділенні.

Можливо, я б про це й не писав. На жаль, це не рідкість. Але останні два роки жив і працював у Китаї. Теж відвідував різні установи – поліцію, банки, готелі, податкову, поліклініки, адміністрацію компанії. І жодного разу не стикався з подібним. Мабуть, відвик.

Я не звинувачую конкретних людей. Вони – продукт суспільства, тих інформаційних впливів, які формували їх роками. Навіть якщо їх було небагато, як у тієї молодої начальниці (до речі, можливо вона тут і не винна, а просто дотримується інструкції, яка не залишає місця для людяності). Це біда нашої держави. Біда суспільства, яке погано вчить добру. Страшно і гірко.

Але хочу закінчити іншим. Трагедією, яка показала: в Україні є добро. Невідомий широкому загалу двірник – дядя Саша. Любив тварин. Усміхався людям. Бавився з дітьми. Під час Голосіївської трагедії закрив собою пораненого хлопчика. І загинув. Давши нам зрозуміти, скільки добра є в українців. Тож не все втрачено. Є світло в кінці тунелю. Просто потрібно туди дійти…

Чому ми лідери по темпам росту захворюваності на коронавірус?

Чутка пішла, що скоро розформують МВС. В’язниці розпустять. Гроші, які звільняться, підуть на будівництво доріг… А хто і як буде боротися з злочинністю? Органи МВС замінить міністр охорони здоров’я Степанов, який буде з телевізора закликати: “Не порушуйте правила дорожнього руху і ні в якому разі не сідайте п’яними за кермо, не крадіть, не вбивайте, не хуліганьте, не використовуйте зброї проти інших, і т.п. А якщо ці порушення закону будуть зустрічатися, то винен сам народ. А Президент, Уряд, я ні в чому не винні. Винні місцеві органи влади і народ”.

На цю думку мене навели щоденні заклики міністра Степанова до народу України: “Потрібно носити маски, потрібно дотримуватись соціальної дистанції, ай-я-я, а із-за того, що хтось не дотримується і не носить, всі хворіють. А ми ні в чому не винні. Винен сам народ. В крайньому випадку винні місцеві органи влади, які організовують масові заходи”.

Нагадаю шановним урядовцям, що слово «відповідальний» означає, що саме ця людина приймає рішення, керує і відповідає за свої рішення. Азбука професійного управління – відповідальний повинен бути один. І він не має права говорити, що в мене не вийшло, бо мені заважає народ. А за темпи поширення хвороби хто несе відповідальність? Народ? Місцеві органи влади? Зеленський, Шмигаль, Степанов, Ляшко? Хто?

Страшно. Страшно, коли за протидію хворобі ніхто не відповідає. Людина, яка повинна захищати лікарів, які стали «рабами», «заручниками» ситуації, на яких падає безвідповідальність уряду і МОЗ, так от, ця людина, не те, що не захищає лікарів, не вимагає карантину задля того, щоб медицина справлялась з напливом хворих – стоїть по іншу сторону барикади. І переживає, що економіка України постраждає, якщо буде ще один локдаун?! Переживає за місцеві вибори. Що це, боязнь за своє місце? Місце міністра. Тому відповідальність Шмигаля за економіку тут же стає відповідальністю Степанова. А безвідповідальність за медицину стала безвідповідальністю Степанова.

А що робиться на місцях. В очах сьогоднішніх керівників держави і місцевих органів влади бакси і владні булави. Їм все рівно, як живуть лікарі. В яких умовах працюють. У них в головах вибори, вибори, вибори… І всі рішення і дії задля перемоги на виборах, а не задля того, щоб зупинити темпи розвитку хвороби. І якщо від цього буде тисячі нових хворих, так це ж не на очах мерів і керівників уряду. Це на руках лікарів. Які ризикують своїм життям, інколи без ніяких доплат, а інколи і без зарплати…

Україна – не Китай. Китай, який потужно розвивається, і який переборов коронавірус. Страшно. Страшно, що ми живемо в країні яка стала лідером в світі по темпам росту захворюваності на коронавірус. На відміну від інших країн, у нас ще не закінчилась перша хвиля захворюваності на COVID-19. Бо ніхто після березня не боровся з розповсюдженням цієї хвороби. Страшно жити в країні, в якій уряд не те що нічого не робить, щоб зупинити ці темпи, а навіть “краде” гроші з фонду боротьби з коронавірусом на будівництво доріг. Замість того, щоб компенсувати бізнесу втрати від карантину. Щоб не працювали нічні клуби, ресторани і кафе, які стали розплідниками хвороби. Адже там точно ніхто не дотримується карантинних вимог. І щоб всі відчули, що порушення карантинних вимог – це порушення закону. В першу чергу мери міст, організатори концертів, власники кафе, ресторанів, нічних клубів. За яке невідворотнє покарання. Замість того, щоб ще з 1-го вересня перевести навчання в дистанційну форму, а не чекати, поки захворіють ще десятки тисяч, а помруть сотні людей. А тим, хто не може придбати комп’ютер, з фонду надати відповідну допомогу. Не тоді вводити карантинні обмеження, коли місця в лікарнях вже заповнені. А ввести їх для того, щоб були не заповнені ці місця.

Інші країни вводять обмеження, а наші керівники держави заявляють, що ми вводити обмеження не будемо. До виборів точно. Не хочеться бути грубим, але треба. Таке відчуття, що ми живемо в країні дурнів. І в першу чергу їх багато в керівництві країною. Не були б дурнями, не стали б лідерами в темпах росту захворюваності на коронавірус!

Не сприйміть мої слова як рецепт боротьби з коронавірусом. Я не фахівець, і не відповідальний за це. Але я громадянин України. І хочу, щоб ми були лідерами не по темпам розповсюдження, а по вмінню стримувати цю хворобу. А для цього, в першу чергу, потрібно, щоб в моїй країні був відповідальний за боротьбу з цією хворобою, який знає, що робити, щоб взяти її під контроль. І це робить!

Ю.Тесля 09.10.2020 р.

ПОКАРАННЯ СВОБОДОЮ

Пройдуть роки… І як наші нащадки будуть оцінювати нас, наше суспільство, наш час? Висловлю непросту і неоднозначну версію. Пам’ятаєте, період дикого капіталізму? Так от, зараз період дикого інформаціоналізму, – ера брехні, бо на відміну він суспільства в еру інформаціоналізму, сьогоднішнє суспільство генерує в основному не знання, а брехню?! Ера гібридних (інформаційних) війн. І своє місце у цій ері ми обираємо самі, обираємо роль брехунів чи творців… Так хочеться збільшити кількість прихильників моєї теорії несилової взаємодії, закінчивши подальше викладення і, направивши Вас, дорогий читачу, до моїх праць по теорії. В якій це все описано. Якщо не до наукових, то до науково-популярної книги «Діалоги з Теслею. Теорія Несилового світу» ( http://teslia.kyiv.ua/?p=355 ). Але…

Давно не писав публіцистичних статей. Весь свій час витрачав на роботу. Знаєте, коли переходиш деяку границю у віці, починаєш цінувати кожну хвилину. Інколи буває жаль витрачати час на щось другорядне, нецікаве, не зовсім важливе в житті. Хоча, ні про жоден прожитий день не жалкую. Тому що, вкладав свої знання, вміння, досвід, своє життя в те, що люблю і роблю. Зупинюсь на останньому «семилітті». З 2013 року моє життя було віддане проєкту створення факультету інформаційних технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка – це реалізований та вдалий проєкт, який завершено успішно та вчасно (це не мої слова – це слова мого колективу ФІТ, який провів мене 93% підтримкою). Останній рік – в якості проректора, керував створенням цифрового університету в Національному авіаційному університеті (НАУ).

Так, я з тих, хто роботою живе, з тих для кого вихідні, свята, відпустка для того, щоб попрацювати вдома за комп’ютером над улюбленими проєктами, над розробкою та реалізацією програм, над науковими статями, над дисертаціями моїх учнів. Така робота мені приносить задоволення. Звичайно, тим самим, фінансово забезпечував свою сім’ю. Хоча, ніколи не гнався за грошима. Але своєю працею, як програміст, менеджер, вчений завжди заробляв достатньо. В такому сумбурі ніколи було просто жити, жити в своє задоволення. Але все закінчується… І хороше, і погане!

З 30 червня я безробітний. Сам написав заяву, без ніякого тиску, без ніякого умислу. Написав тоді, коли сама робота на посаді проректора з інноваційного навчання і інформатизації мені подобалась. Як і дуже сподобалось працювати в НАУ. Мені здається, що з перших днів виникло повне взаєморозуміння із керівництвом, з працівниками університету. Мабуть, ще ніколи в житті не давалось так легко впровадження різноманітних систем. Майже не було конфліктів, не було в колективі несприйняття необхідності створення цифрового університету. За рік роботи було розроблено 11 інформаційних систем різного призначення. Вісім із них впроваджено (цифрове середовище НАУ, електронний документообіг, електронне погодження робочих програм, контроль виконання доручень, облік проживання у гуртожитках, студентська наука, інноваційні проєкти, академічна мобільність), три впроваджується (електронний деканат, управління навчальним процесом, електронне погодження наказів і розпоряджень). І все це без жодної копійки капіталовкладень. Тільки на відкритих платформах, тільки відкриті системи. Але з проєкту я пішов… Чому? Дві причини:

  1. Мій прихід в НАУ був пов’язаний зі скандалом, коли «з’явилась» ініціативна група, що вимагала від ректора звільнити «псевдонауковця Теслю». Я зразу заявив – що готовий звільнитися (справді, ніколи в житті не тримався за посади, завжди заробляв своїм талантом і працею). Керівництво університету, Ісаєнко В.М., Запорожець О.І., Козловський В.В., Гудманян А.Г. та інші боролися за мене, «відстояли мене». Після цього, все було спокійно. Але взимку в газеті «Дзеркало тижня» були оприлюднені результати опитування, стосовно негативних персонажів в науці (до речі, чомусь опитування стосовно позитивних персонажів немає, а негативних є. Чи не говорить про налаштування нашого суспільства на негатив?). До «негативних» науковців віднесли і ректора НАУ Ісаєнко В.М., за те, що взяв на роботу «псевдонауковця» Теслю. Повірте, я дуже вдячний Ісаєнко В.М. за підтримку. Я дуже високо ціную його людські якості. І мені дуже совісно і незручно перед ним. Через мене постраждала людина, яка створила мені всі умови для роботи, захищала мене. На фоні цього, знову з’явилась думка про звільнення Але була і інша. Створити перший в Україні цифровий університет. Адже всією попередньою працею і результатами я довів, що є справжнім професіоналом у своїй справі (але тим, в кого перетинка в мозку – «Тесля – псевдонауковець» все рівно нічого не доведеш). До речі, плановий термін закінчення проєкту «НАУ – цифровий ЗВО» – грудень 2020 року.
  2. Я професійний керівник проєктів. Навчався цій професії в Інституті Економічного Розвитку Всесвітнього Банку. Я маю найвищий сертифікаційний рівень «А» в такій поважній міжнародній організації, як «Міжнародна асоціація управління проєктами» (IPMA), яка об’єднує близько 100 країн. Саме тому мене запрошували солідні приватні компанії України для яких я створював системи управління проєктами. Саме тому мене запросили в Київський національний університет імені Тараса Шевченка керувати проєктом створення факультету інформаційних технологій. І тому мене запросили в Національний авіаційний університет. Але в професійному проєктному менеджменту є два правила, які я ніколи не порушував: хто відповідає за результат, той і приймає рішення, а хто приймає рішення, той і керує; професійний проєктний менеджер – додатковий ресурс проєкту, який робить ймовірність його успіху близькою до 1. На жаль, повинен констатувати, що до літа мені стало зрозуміло, що я не зможу гарантувати, що проєкт створення цифрового університету буде вчасно і успішно завершений. Я не зумів довести, що оскільки я відповідаю за проєкт, то тільки я маю право приймати рішення в сфері цифровізації університету. Не керівники факультетів,  департаментів, не інші проректори чи ректор, навіть не міністр чи його заступники. Ніхто не має права приймати рішення в цьому проєкті, крім мене. Це азбука професійного проєктного менеджменту. До речі, не розуміння цього правила на всіх рівнях є основною причиною управлінських невдач в Україні. Це я знаю, як із свого досвіду попередньої практичної роботи в проєктах, так і з спілкування з управлінцями багатьох компаній, під час тренінгів, які я проводив. І я не зумів зробити це правило законом діяльності в проєкті «Національний авіаційний університет – цифровий ЗВО». Тому як справжній професіонал повинен піти. Нехай на моє місце прийде хтось інший, хто керуватиме цим проєктом краще ніж я.

Що ж тепер? Свобода! Хочу потратити свій талант і час на себе, на свої проєкти, отримати результати, які для мене дуже важливі. На жаль з 2014 року не займаюсь та практично не публікуюсь по теорії несилової взаємодії. Зараз провів нові експерименти, які її підтверджують і найближчим часом вони будуть опубліковані. Знаєте, чому ще навколо моєї теорії багато брехні. Тому що немає жодної (!) наукової праці, яка б її заперечувала. Показувала не відповідність результатів теорії практиці (єдиний критерій істинності). І в мене ніхто не запитує, не беруть інтерв’ю, стосовно тих чи інших питань, висвітлених в теорії. Зате самі писаки – вчені (чомусь з інших галузей знань) і журналісти щось за мене видумують і висвітлюють в засобах масової інформації, начебто це є в теорії. Я, як її автор, бачу скільки брехні і неправди в її висвітленні. Але нічого не поробиш. Ера дикого капіта…, вибачте, ера дикого інформаціоналізму…

Подивіться телевізор, повивчайте різні дописи в інтернеті, послухайте політиків. Брехня, брехня, брехня… Заспокоює тільки те, що не тільки в Україні?! Але це теж тема моїх майбутніх виступів, а не цієї статті (як бачите, я знаходжу собі роботу навіть по ходу викладення).

Тепер коротко, про плани:

  • експериментальне підтвердження теорії;
  • продовжити створювати рефлекторні інтелектуальні системи для вирішення різноманітних задач;
  • відновити школу професора Теслі (яка існувала до 2013 року), в якій я популяризуватиму теорію несилової взаємодії, вчитиму її використовувати на практиці, вчитиму професійному проєктному менеджменту;
  • якщо буде потреба в моїй участі в проєктах, буду брати участь;
  • обов’язково буду вести свій блог і виступатиму з оцінкою того, що відбувається в країні з позицій теорії несилової взаємодії;
  • для душі – вірші. Буду писати. Є вже дві збірки. Є схвальні рецензії, в тому числі в «літературці». Це справді мені приносить задоволення;
  • і нарешті. Почав роботу над романом  «Суддя». В мене дуже багате різними подіями і взаємодіями життя. Мені було дано зрозуміти цей світ по іншому, що і лягло в основу теорії несилової взаємодії. Я бачив через призму своєї теорії, як «відношення до дійсності» змінюється у людей під впливом їхнього оточення, і як це відношення проявляється у їх діях. Теорія дала мені змогу по іншому зрозуміти мотивацію людей. Це дозволило формально представити розподіл суспільства на людей «добрих» і «поганих». І все це в художній формі я хочу описати.

Теорія – більше 30 років праці, тисячі комп’ютерних експериментів, практична реалізація. Теорія по новому інтерпретує (а не заперечує) напрацювання і Ньютона, і Ейнштейна, і Вінера, та інших вчених. Зараз завершую підготовку матеріалу про її експериментальне підтвердження. Я знаю, що прийде час, коли теорія несилової взаємодії буде визнана у світі. Бо, як сказав Ілон Маск, ймовірність одна мільярдна, що ми живемо в реальному (в розумінні фізичному) світі. Не тільки я, багато вчених вважає, що інформація є першопричиною взаємодій, а не просто їх результатом. А ще ж є і теорія симуляції!

До останнього часу ярлик «псевдонауковця» не заважав мені працювати в тих сферах, де я є професіоналом. Це інформаційні технології і управління проєктами. Але навесні сталась подія, яка теж підштовхнула мене до прийнятого рішення і яка теж буде відображена в моєму романі. НАУ включив мене до своєї спецради по спеціальності 05.13.06 – інформаційні технології. Я доктор наук саме по цій спеціальності. Експертна рада ДАК рекомендувала колегії МОН затвердити цю раду. На засіданні колегії МОН виступив ректор одного з провідних університетів України і заявив, що навколо Теслі багато розмов, що він псевдонауковець, давайте не будемо затверджувати цю спеціалізовану Вчену раду. Його підтримала тодішній міністр Новосад Г.І. І таке рішення було прийнято. Дивіться, в свій час ректор КНУ ім.Т.Шевченка подав мене як голову подібної ради. І я її кілька років, до свого звільнення, очолював. Підготував більше 30 кандидатів і докторів наук. І із-за того, що хтось десь заявив, що я псевдонауковець, а суд визнав, що це оціночне судження (суб’єктивна думка), колегія МОН України, всупереч думці фахівців з експертної ради, заборонила мені атестувати наукові кадри. І все це під керівництвом дівчиська (іншого слова не знаходжу), волею когось висунутою і призначеною на посаду міністра, якій до моїх досягнень в ІТ-сфері, вибачте, «як до Києва рачки». Ось вам наглядний приклад життя в еру брехні. Матеріал для майбутньої книги. Про відношення людей один до одного. І як ілюстрація теорії несилової взаємодії.

Основний суспільний лейтмотив теорії: ми всі хочемо бути щасливими!!! Щастя завжди пов’язане з позитивним світовідчуттям. А його можна досягти або зробивши добро другу, або знищивши ворога. На жаль в нашому суспільстві дуже багато тих, хто отримує позитив, за рахунок знищення собі подібних… Але це теж я буду розкривати і в своєму романі, і в майбутніх виступах.

Зрозуміло, що при такому відношенні до мене – я не потрібен своїй Вітчизні. Не потрібен мій талант, досвід, мої розробки. Так, є колосальний досвід і багаж, починаючи з автоматизованої системи управління будівництвом атомної електростанції, і закінчуючи відкритою системою PrimaDoc, яка є основою будь якого цифрового університету. Але я знаю, що навряд чи знайдеться в Україні ректор, який ризикуватиме через мене, як це зробив Володимир Миколайович Ісаєнко, своєю репутацією і візьме на роботу «псевдонауковця». Щоб потім отримати звання «токсичний ректор» від людей, які орієнтовані на негатив в Україні. Та і сам я не хочу нікого «підставляти» під ці неприємності. Як не прикро мені, українцеві, але правдою є те, що значна частина моїх співвітчизників отримує задоволення від того, що комусь робить погано (див. теорію несилової взаємодії). Але не буду розвивати цю тему в цій статті. Залишу на майбутнє.

Образливо все це… Замість того, щоб допомогти розкрутити, популяризувати теорію в світі (скажімо, як це зроблено з теорією симуляції), опрацювати її з позицій інших галузей знань, показати, що українська наука на передових рубежах в пошуках нового бачення Природи, пов’язаного з всезагальністю інформації, натомість бажання знищити мене: з трибуни Верховної ради, в соцмережах, в опитуваннях, які проводять газети, в листах. Не вступаючи в наукову дискусію, не спростовуючи теорію і її практичне використання у наукових працях. Оце така українська наука? Так, в такій науці краще бути псевдонауковцем, ніж вченим, який кричить «ату його…». Але пройде час, і все стане на свої місця. Як це було і з генетикою, і з кібернетикою. Мабуть це національна риса – боротися з усім новим під девізом боротьби за чистоту науки. Повертаючись в часи Коперника і Галілея.

Заспокоює мене те, що в мене багато вірних друзів, колег. Як я вже вказав, на факультеті інформаційних технологій 93% співробітників підтримали мене, коли я поставив питання про довіру. Я знаю, що підтримка студентів ще вища. І така ж, або ще вища підтримка у мене була завжди серед людей, з якими я працював, хто мене знає. А тих, хто паскудить мене набагато менше і до того ж з більшістю з них я не знайомий. Хоча репетують вони гучніше всіх.

Я різносторонньо талановита людина. Це знають всі ті, хто працював зі мною. Вони знають мене і як непоганого поета, програміста від бога, одного з найсильніших в Україні проєктних менеджерів, гарного вчителя і вченого, системного керівника.

Вельмишановне панство, співставте будь ласка мої здобутки, які представлені нижче з здобутками тих, хто мене називає “псевдонауковцем”. Якщо поміж них знайдеться вчений, який по всім перерахованим нижче пунктам має вищі ніж у мене досягнення, який вважає, що теорія несилової взаємодії – псевдонаука, і який зуміє спростувати результати експериментальних досліджень (частина їх наведена в монографії «Несиловое взаимодействие», а частина буде представлена найближчим часом) – я визнаю, що Земля не крутиться (моя теорія хибна):

  1. Призер обласної олімпіади з фізики (для учня сільської школи це було високе досягнення, адже за всю історію села Мошни, був лише один призер з хімії).
  2. Переможець Республіканської олімпіади з програмування.
  3. Доктор технічних наук.
  4. Професор.
  5. Сертифікований проєктний менеджер рівня «А» (IPMA).
  6. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
  7. Є державні нагороди.
  8. Близько 250 наукових праць.
  9. h-індекс в наукометричній базі Скопус – 3.
  10. Підготував 6 докторів наук (4 – в якості наукового консультанта).
  11. Підготував 28 кандидатів наук (19 – в якості наукового керівника).
  12. Розробив і впровадив: автоматизовану систему управління будівництвом Південно-Української АЕС, систему управління навчальним навантаженням, систему управління проєктами будівництва базових станцій мобільного зв’язку, матричну технологію управління проєктно-операційною діяльністю літако-будівної компанії, системи управління проєктами 2-х девелоперських компаній, систему управління інформацією проєктів і підприємств «PrimaDoc».
  13. З використанням теорії несилової взаємодії розробив і керував розробками: система прогнозування результатів спортивних матчів, система голосового управління телевізором, система автоматичного розподілу повідомлень по адресатам, система розуміння довільної природної мови, системи оцінки інвестиційних пропозицій в девелопменті.

Вперед…

Мабуть в очах тих, хто навісив на мене ярлик «псевдонауковця» – якщо я не буду працювати, то Україні буде краще. Вона швидше буде розвиватись?! Але ж я такий не один? І тому зрозуміло, чому ми найбідніша країна Європи. Бо приймаючи рішення щодо використання потенціалу тих чи інших людей на основі правил: «псевдонауковець», «плагіатор», «член партії регіонів», «розмовляє російською», «чужий», а не на основі професіоналізму ми і маємо «свавілля брехунів в еру брехні». Остання історія з виконуючим обов’язки міністра освіти і науки Шкарлетом С.М. Його звинувачують (?!) в тому, що був у партії регіонів… Та Ви що, з глузду з’їхали? Важливо, чи професіонал він, чи ні. Чи всіх хто був у партії регіонів треба вважати злочинцями, чи непрофесіоналами. Згадується історія, коли після 2-ї світової війни Вернера фон Брауна американці забрали до себе і поставили керувати ракетною програмою. Не дивлячись на те, що він ручкався і з Гітлером, і з Геббельсом. Був членом нацистської партії. Він не був військовим злочинцем. А для американців він був ПРОФЕСІОНАЛОМ. І завдяки йому вони реалізували свою космічну програму, досягли Місяця. Так, злочинцеві і непрофесіоналу не можна давати керувати. А все інше – просто брехня. На жаль в нас часто непрофесіоналізм ховається за гучними планами, обвинуваченням в провалах попередників чи колег, чи опозиції і т.п. Але це «свій» непрофесіонал?!

Якось слухаю одну депутатку. І вона так вихваляється: «Ми не тримаємось за посади. Ми призначаємо молодих, можливо недосвідчених, але потім, якщо в них щось не виходить, ми їх міняємо на інших». Люди добрі?! Та вчені ж такі експерименти спочатку роблять на мишах, а потім переходять до людей. А тут відразу на людях? Якщо щось не вийде, то ми їх замінимо?! А хто буде розплачуватись за непрофесійні рішення недосвідчених менеджерів? Народ?!

А Ви знаєте, навіть почесно, живучи в період дикого інформаціоналізму, в час брехні, боротися з цією брехнею. Я ніколи не прийму і ніколи не сприйму науку і науковців, менеджерів і політиків, журналістів і бізнесменів,  дії яких направлені на розруху, а не на творення; на навішування ярликів, а не на підтримку; на розповсюдження негативу, а не позитиву; на укріплення брехні, а не правди в цьому світі.

Ю.Тесля

Про китайські та українські «цукерочки»

Гарно жити в мирі! Я відчував це останні роки. Мені пощастило. На запрошення найбільшої металургійної корпорації світу – China Baowu Steel Group з 2022 року я працював технічним директором центру великих даних. Проживав у Шанхаї. Працював, спостерігав, вивчав: людей, історію Китаю, філософію конфуціанства. А потім написав книгу «Китай. За обрієм Україна». Порівняв. Ні, не зовсім так. Не порівняв, а показав, як може і повинне розвиватися мирне працьовите суспільство.

Їхав до Китаю з запитанням. Ми знаємо, що капіталізм і демократія кращі, ніж соціалізм, панування компартії. Сам можу порівняти. Добре пам’ятаю СРСР. То чому ж Китай так потужно розвивається?

Здається відповідь знайшов. Можливо це тому, що фундаментом розвитку і благополуччя країни не є політична формація (комуністична, демократична) чи економіка. Ці категорії – похідні. А на першому місці знаходиться суспільство. Що в головах людей, наскільки суспільство націлене на мир, працю, добро, позитивні взаємодії, таким є результат і в економіці, і в політиці. І це створює потенціал розвитку країни.

Яким я побачив китайське суспільство? Його формують люди, налаштовані на добре ставлення до своєї країни, до сім’ї, до керівництва і колег, до незнайомих людей на вулицях і в транспорті. І особливо – до нас, українців. Усміхаються. Вітаються. Гуляють з дітьми. Найчастіше – бабусі. Танцюють на вулицях. Багато говорять і не тільки зі своїми знайомими. Допомагають один одному. Дуже працьовиті. Дисципліновані. Не бачив ні суперечок з керівництвом, ні заздрощів.

У них у головах – як заробити більше, де витратити те, що заробив, де провести вихідні з сім’єю, і взагалі як там справи у дітей, куди поїхати на свята, що смачненьке подарувати. І звичайно думки про роботу. Мабуть не у всіх. Десь є злочинці, заздрісники, корупціонери, тощо. Але… На першій зустрічі директор HR-департаменту Су сказав, що в Шанхаї безпечно 24 години на добу. Я згадав Вашингтон, де я навчався і нас попереджали – «Як стемніє, по вулицях не шастайте». За два роки життя в Шанхаї лише два рази бачили на вулиці п‘яних чоловіків, точніше напідпитку, яких товариші вели додому. Два рази за два роки?! А скільки ми бачили в Вашингтоні безхатченків, п’яних чи наркоманів?! А в Україні… Питання не в тому, є злочинці, чи ні, є корупціонери чи ні, є хулігани, чи ні. Вони є. Але яка їх частка? І що з ними роблять? У Китаї корупціонерів страчують і показують це всім. А в Україні?

Ви думаєте я збираюся вихваляти Комуністичну партію Китаю? А дзуськи. Ще раз. Нічого партійного я там не побачив. Я вихваляю добрий китайський народ. Вихований на ідеях конфуціанства, шанування предків, дружби, сім’ї, добра. Основна ідея моєї книги: не політика, не економіка визначають розвиток країни. Його визначає те, що в головах у людей. Яке суспільство. А вже потім – політика, економіка.

Під час презентації своєї книги я пообіцяв, що наступною буде книга «Україна. За обрієм Китай». Виступаючи на презентації, заступник голови Черкаської ОВА Олександр Шамрай зазначив, що це прекрасна ідея — написати про те, який у нас великий народ, яка історія, які досягнення. Він правий. Це так. І це потрібно робити. Але я цього робити не буду. Не тому, що не хочу показувати Україну чи прагну вихваляти Китай. Моя мета — інша. Я не хочу просто показати Китай. Я хочу відштовхнутися від того, що було в Китаї, і подивитися за обрій. Побачити Україну. Не сьогоднішню. Точно не сьогоднішню. А Україну майбутнього.

Почнемо…

Ми всі хочемо бути щасливими. Щастя завжди супроводжується позитивним світовідчуттям. Ми щасливі, ми радіємо, готові обійняти весь світ. Позитивне світовідчуття! Горе, біль, нещастя. Супроводжується негативним світовідчуттям. Дайте дитині цукерочку. І в неї буде позитивне світовідчуття. Заберіть – негативне. Кожен, хто впливає на нас, або дає «цукерочку», або її відбирає. І мабуть у щасливому суспільстві багато «цукерочок». Які люди роздають один одному. І створюють відчуття позитиву, відчуття радості.

У Китаї багато «цукерочок». Я там жив. Це було щастя. «Цукерочки» на роботі, від взаємодії з колегами (до речі у прямому розумінні також, практично щодня всі приносили щось смачненьке і пригощали одне одного), «цукерочки» в адміністративних органах (у поліції, готелях, поліклініках, банках) все вирішувалося, «цукерочки» на вулицях (від споглядання за усмішками зустрічних, за танцями, за природою Шанхаю), «цукерочки, цукерочки, цукерочки…».  

Чому? Одна з причин – конфуціанство. Яке за 2500 років вжилося в китайське суспільство. У голови людей. Якщо одним словом, то конфуціанство – це філософія добра. Саме це я побачив у сьогоднішньому Китаї.

В Україні не було Конфуція. Але було і є християнство. Теж пропагує добро. Але… Пам’ятаєте 90-ті роки минулого століття. Братки в церквах з масивними золотими хрестами. Чомусь не запанувало тоді добро в серцях українців. І чи буде всеосяжним добро коли-небудь в Україні? Строфи з мого вірша «Доповідна Богу»:

…Добро є в душах у людей.

Любов, надія, радість злуки,

І в праці мозолисті руки

До істини ведуть дітей.

 …

Вони до щастя мирний шлях,

Шлях правди й совісті шукають.

У тьмі знаходять! Не звертають!

Вперед ідуть, зборовши страх.

Йдуть душ освітлених творці.

Йдуть інженери і учені.

Йдуть волонтери, Богом вчені.

Робітники і вчителі.

Вони спокус не знають бід.

Вони добром добро вітають.

Вони прощенням зло вбивають.

Вони продовжать людства рід.

Щоб побачити таку Україну «за горизонтом» потрібно згадати, якою вона була до війни. Теж були «цукерочки». Інколи їх давали. Бо завжди були працьовиті і добрі люди. Які не тільки добросовісно і професійно виконували свої обов’язки в торговельних точках, банках, освітніх закладах, тощо, але й проявляли свою позитивну налаштованість. Особливо в приватних організаціях. Де «виховують» бути добрими. Волонтери, працівниці соціальних служб, допомагали, як могли, тим, хто потребував їх допомоги.

Такі люди, що дарують «цукерочки» завжди були, є і будуть. Але були й інші. Була постійна напруга і наруга на виборах. Над демократією. Над людьми. Бідність. Корупція. Зростання цін. Брехні політиків. Політичні і не політичні вбивства. Заполітизоване суспільство. Відбирання «цукерочок» у тих, хто має іншу точки зору. Перевага «своїх» перед «професіоналами» в державному управлінні. Звідси – неефективність реформ, провал в економіці, яка з 1991 року не прогресувала, а деградувала. І тут випливає одна ілюзія. Винні політики. А звідки взялися політики? Це представники нашого суспільства. У них в головах те, що і у інших представників суспільства. Просто вони потрапили до влади. Інші умови. Можна насолоджуватися владою, безкарно красти, обманювати, захоплюватися собою і принижувати інших. Не давати «цукерочки», а відбирати. В тому числі за допомогою «вигідних» для себе законів.

Кілька строф з мого вірша «Тарасе, Тарасе…»

Тарасе, Тарасе, як добре, Тарасе,

Що ти не воскреснув в країні новій.

І тут не побачив, Вкраїнський Ісусе,

Злодіїв, панів, владарів і повій…

… В кріпацтві, Тарасе, були всі безправні.

Кріпацтво, Тарасе, давно відійшло.

Над нами закону статті аморальні,

Щоб тим, хто накрався, із рук все зійшло.

А хтось не працює і заздрить сусіду,

Планує багатство його прихопить.

Він краще живе? – Заслужив ціаніду!

Бо ворог не зовні, в хохляцтві сидить…

…Писав ти про горе, любив Україну.

Не знав, що те горе – дитинства сльоза.

Ще голод і війни чекали Вкраїну,

Не краще сьогодні – пітьма наповза.

За сотні років нічого не змінилося. Тридцяті роки минулого століття. Сотні тисяч, а може й мільйони доносів один на одного. Що критикує партію, ховає зерно, батько чи дід був жандармом в царські часи, тощо. А вороги народу… Люди виходили на мітинги, клеймили і вимагали страти. Відбирали «цукерочки». У сорокові роки – кібернетика, генетика – лженауки. І це підхоплює народ. 50-ті роки. Стиляги, прихильники абстракціонізму. 60-ті – вільнодумці. І так далі. І найстрашніший звір в Україні – «жаба». Яка душила багатьох, хто бачив успіхи інших. Якось один відомий письменник на моє запитання, чому українці такі, відповів: «А подивіться на історію України. Тут завжди були загарбники: татаро-монголи, литовці, поляки, росіяни. І завжди частина населення України їм продавалася. За землі, за волю, за кар’єру, за звання, за краще життя. Продавалися і продавали Україну». Ще нагадаю слова Василя Стуса: «В Україні флора хороша, ну фауна…». Чомусь бажання відібрати «цукерочку» передається з покоління в покоління.

Чи хотіли б ви, щоб післявоєнна Україна була такою ж як і довоєнна? Я – ні. Тому я не пишу про те, що в нас все добре, про наші досягнення. Вони є! Але я хочу, щоб в головах українців стало більше добра. Щоб наше суспільство стало кращим. Щоб воно стало подібним до китайського. А для цього потрібно говорити правду.

Мир потрібен Україні більше, ніж Росії. Не так. До чого тут агресор – Росія. У головах має бути одне – «Мир потрібен Україні». Інші думки – антиукраїнські. Тому що кожен день війни знищує Україну. Із спільного звіту Світового банку, Європейської комісії, ООН та уряду України вартість відновлення України станом на 31 грудня 2025 року оцінюється в майже 600 мільярдів доларів. Державний борг перевищив 200 мільярдів доларів – це рівень річного ВВП. Ці цифри говорять самі за себе. Але навіть не це найстрашніше. Найстрашніше – гинуть люди. І не тільки військові. Так, ми, за підтримки Європи і США знищуємо Росію. Але це проблема Росії. І від цього нам не повинно бути ні тепло, ні холодно. В головах повинна бути тільки Україна. І як зупинити війну. Є народна мудрість «Поганий мир кращий за добру війну». Мир – це коли не вбивають. Як би не хотілося ввести поняття «справедливий мир», «достойний мир», це потуги тих, хто насправді не хоче миру. Народна мудрість на те вона й народна, що є постійною величиною, яку не змінити ніяким політикам.

Територія, вибори, ЄС, НАТО – все другорядне. На першому місці – не вбивати дітей, хлопців і дівчат на фронті, мирних жителів. На першому місці – мирна країна, яка не має ворогів і витрачає весь свій бюджет на забезпечення гідного життя і розвиток. Це людські цінності. І якщо вони вийдуть на перше місце в головах українців, можливо навіть у представників влади, то це й буде означати, що зроблено перший крок за обрій. До мирної розвиненої щасливої України. Чи можна отримувати позитив, від того, що йде війна і вбивають, вбивають, вбивають? А є такі, що його отримують. Точніше, бояться, що у них заберуть «цукерочку» коли війна закінчиться. Якби таких людей не було, війна б давно закінчилася. Бо ніхто сам в себе не буде відбирати «цукерочку», не буде робити собі те, що приносить негатив.

Говорять, територія Донеччини – перепона до миру. Висловлю до нудоти просту думку менеджера. Нехай відповідальний за країну гарантує, що в результаті боїв, чи переговорів, ми не втратимо цю територію. Не втратимо – він гарний менеджер і герой. Втратимо, значить жертви марні. В менеджменті все просто – відповідальний за нездійснений задум повинен буде відповісти…

Закінчиться війна. Точно закінчиться. Мир прийде. А що потім? Що буде в наших головах. Пошук нових ворогів. Чи знову будуть винні комуністи і росіяни. Поряд сусід-ворог. Він же ніде не дінеться. Потрібно озброюватися? Будемо думати, що російські назви, пісні, мова – злочинні. В головах буде ненависть, війна, зло. Це вже було. Кажуть, на початку ХХ сторіччя у всіх бідах були винні євреї. Потім поміщики і капіталісти. Потім вороги народу. Потім комуністи. Тепер росіяни. А може ми самі винні? Бо замість того, щоб працювати заради процвітання країни, заради творіння позитиву постійно вишукуємо в суспільстві ворогів? Щоб відібрати чергову «цукерочку». І не залишається часу, щоб думати про добро, про розвиток…

Це головна проблема нашого суспільства. І головне завдання на майбутнє. Навіть важливіше від військової Перемоги. Забезпечити Перемогу Добра над Злом у собі. Добро!!! Ось що повинно визначати поведінку всіх. Ось кілька строф з мого вірша «Народ»:

…Отак живем. Життям терплячим

Мізерне створюєм добро,

Та претворяєм зло у зло,

Поки в собі це зло не бачим.

Розруха в головах у нас,

В серцях жадоба, злість і заздрість!

Не прийде у країну радість,

Якщо не зміним душі мас.

Коли у зло задумки йдуть,

Тоді біда в країні править.

Коли ж душа добро розправить,

Діла країну піднесуть.

Нехай терпіння і любов

Повернуть всіх до правди Бога,

Щоб нас направила дорога

Туди, де не проллється кров.

Де думи праведні й святі

По ланцюгу сотворять дію,

Що принесе в життя надію

Почути з райських сцен пісні.

Щоб ми в Україні своїй,

Любов’ю і Добром сповиті,

Трудом шляхетним знамениті,

Дістались недосяжних мрій!

Я був би поганим менеджером, якби закінчив статтю тільки закликом до Добра. Але я не тільки менеджер і письменник. Я ще й вчений. Автор «не дуже визнаної» в Україні (але визнаної на сході – запрошення на роботу в Китай, і заході – публікації в відомих наукових журналах) теорії несилової (інформаційної) взаємодії.

Створення суспільства, в якому дарують один одному «цукерочки», здійснюється через силові і несилові методи:

  1. Силові методи. Рівновага по Нешу. Порушивши закон (відібравши «цукерочку») – втратиш більше, ніж виграєш (втратиш багато «цукерочок»).
  2. Позитивними несиловими (інформаційними) впливами:
    1. релігія, яка своїм впливом спрямовує суспільство в сторону добра;
    1. партійна ідеологія (якщо вона направлена в сторону добра);
    1. державна політика, направлена на створення несилового суспільства.

Саме позитивні несилові (просвітницькі) впливи, від кого б вони не йшли, спрямовують суспільство на створення гармонії, добра, позитиву у відношеннях між людьми. І на це потрібно багато-багато років. Щоб поступово змінювати думки українців – від покоління до покоління.

Всього цього сьогодні майже немає в Україні. Де закони, які забезпечують реалізацію рівноваги по Нешу? Де люди, які вірять в Бога і дотримуються його настанов? Де орієнтована на добро партійна ідеологія? І де державна політика, яка пропагує створення несилового суспільства, в якому члени суспільства стимулюються на створення добра один одному?

Трішки є… Згоден. Ключове слово – «трішки».

А в Китаї цього багато. І методи дотримання рівноваги по Нешу (всеосяжний контроль). І партійна ідеологія. І державна політика. І історичні традиції – конфуціанство («сестра» релігії).

Можливо тому люди там просто живуть. В основному, щасливим життям!

Ці думки навіяло те, що я побачив у Китаї. Звичайно, я не бачив всього Китаю. Але те, що побачив, може бути взірцем для всіх.

Навіть якби я все видумав, все одно, це було б взірцем для всіх)!

Цю думку добре ілюструють заключні строфи з мого вірша про віру, яка веде нас за обрій:

…Ти опора моя і надія, ти ведеш в майбуття без спочину.

Ми проходимо горе і бідність, ми проходимо рідну Вкраїну.

Ми минаємо гроші і владу, обганяємо хитрих і підлих.

Ми лишаємо тих, хто спинився, ми стрічаємо втрачених рідних.

Ми на різних дорогах з тобою, в стукіт серця звіряємо кроки.

Ми не бачимо тих, хто за нами, своїм рухом даємо уроки.

Ми проходимо сумнів і розпач, ми шукаємо захисту в Бога.

Лиш не знаю, чи є ти насправді? Чи міраж, що створила дорога!

Читає автор. Вірші під час карантину: “Безсмертя” (про безсмертного невдаху); “Близнючка” (сага гороскопам); “Муза” (про те, за що можна випити чарку з Богом); “Оновлення” (глибокий філософський вірш про життєві цінності, які люди переоцінюють в часи важких випробувань).